Cypress Semiconductor CY7C1315JV18-300BZC
CY7C1315JV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1315JV18-300BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1315JV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1315JV18-300BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1315JV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1315JV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1315JV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1315JV18-300BZC
Related LinksCY7C1315J, CY7C1315JV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1315JV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1315JV18-300BZC
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 14A TO-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 40G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
PLATE STR. GUIDE REAR DRAG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 16DRT datasheet.pdf