Cypress Semiconductor CY7C1315KV18-250BZI
CY7C1315KV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1315KV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1315KV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1315KV18-250BZI
QUANTITY
CY7C1315KV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1315KV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1315KV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1315KV18-250BZI
Related LinksCY7C1315K, CY7C1315KV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1315KV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1315KV18-250BZI
IC DATA ACQ SYS 12BIT 3V 20-DIP datasheet.pdf
IC DRVR COAX CABLE 3.3V/5V 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 250MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 100W datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
M3000K-ML DISPENSER KIT datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf