Parlex Corp. 050R40-17BO
050R40-17BO picture photo
Mfg. Part Number
050R40-17BO
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 40 POS 17MM
Datasheet Download
050R40-17BO.pdf
Availability of 050R40-17BO
QUANTITY
050R40-17BO Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R40-17BO
Internal Part NumberEIS-050R40-17BO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable TypeFFC
Number of Conductors40
Pitch0.020" (0.50mm)
Length0.669" (17.00mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on One Side, Bottom on Other, Backers on Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R40-17BO
Related Links050R4, 050R40-17BO Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R40-17BO Details Description
Related parts for 050R40-17BO
RES ARRAY 3 RES 330K OHM 6SIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.6V 8-TDFN datasheet.pdf
OSC TCXO 20.80MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 12MM 125V datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf