Cypress Semiconductor CY7C1318KV18-250BZI
CY7C1318KV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1318KV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1318KV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1318KV18-250BZI
QUANTITY
CY7C1318KV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1318KV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1318KV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1318KV18-250BZI
Related LinksCY7C1318K, CY7C1318KV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1318KV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1318KV18-250BZI
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT25 datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #10 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC HALL SWITCH SIP-3L datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 8POS .100" T/H datasheet.pdf