Cypress Semiconductor CY7C1320JV18-250BZXI
CY7C1320JV18-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1320JV18-250BZXI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1320JV18-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1320JV18-250BZXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1320JV18-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1320JV18-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1320JV18-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1320JV18-250BZXI
Related LinksCY7C1320JV, CY7C1320JV18-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1320JV18-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1320JV18-250BZXI
CONN HEADER 3POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 27.43MM datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf