Cypress Semiconductor CY7C1320JV18-300BZC
CY7C1320JV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1320JV18-300BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1320JV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1320JV18-300BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1320JV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1320JV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1320JV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1320JV18-300BZC
Related LinksCY7C1320J, CY7C1320JV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1320JV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1320JV18-300BZC
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 10WDFN datasheet.pdf
PANEL SIDE ALUM 8.75X 9" TYPE P datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 2500' datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 1X2 1310NM datasheet.pdf
FIXED IND 2.6MH 45MA 43 OHM SMD datasheet.pdf
ACCY HEATSINK WITH CLIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf