Cypress Semiconductor CY7C1321KV18-333BZC
CY7C1321KV18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1321KV18-333BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1321KV18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1321KV18-333BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1321KV18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1321KV18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1321KV18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1321KV18-333BZC
Related LinksCY7C1321K, CY7C1321KV18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1321KV18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1321KV18-333BZC
TERM SGL COMP W/TAB WM YELLOW datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJUSTABLE SOT-23 datasheet.pdf
IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf