Cypress Semiconductor CY7C1329H-166AXCT
CY7C1329H-166AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1329H-166AXCT
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1329H-166AXCT.pdf
Availability of CY7C1329H-166AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1329H-166AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1329H-166AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1329H-166AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size2M (64K x 32)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1329H-166AXCT
Related LinksCY7C1329, CY7C1329H-166AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1329H-166AXCT Details Description
Related parts for CY7C1329H-166AXCT
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
WASHER SEALING #10 STN STEEL datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 6A 8CHIPFET datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf