Cypress Semiconductor CY7C1347G-166AXI
CY7C1347G-166AXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1347G-166AXI
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1347G-166AXI.pdf
Availability of CY7C1347G-166AXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1347G-166AXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1347G-166AXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1347G-166AXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Apr/2011
Standard Package72
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1347G-166AXI
Related LinksCY7C1347, CY7C1347G-166AXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1347G-166AXI Details Description
Related parts for CY7C1347G-166AXI
FIXED IND 150UH 400MA 408 MOHM datasheet.pdf
SOCKET T3-1/4 GLASS WEDGE LAMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 500PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
CABLE 12POS BLACK SHIELD STR 10M datasheet.pdf
BLUE PLASTIC 3.00 LONG BODY PADL datasheet.pdf
GROUNDING BUSBAR KITS 19 483MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf