Cypress Semiconductor CY7C1353F-100AC
CY7C1353F-100AC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1353F-100AC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1353F-100AC.pdf
Availability of CY7C1353F-100AC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1353F-100AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1353F-100AC
Internal Part NumberEIS-CY7C1353F-100AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1353F-100AC
Related LinksCY7C135, CY7C1353F-100AC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1353F-100AC Details Description
Related parts for CY7C1353F-100AC
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD LP 64-LQFP datasheet.pdf
HEADER 15POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
ANT OMNI 3DBI 36"RG-142 RP TNC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf