Cypress Semiconductor CY7C1354C-166BGCT
CY7C1354C-166BGCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1354C-166BGCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
CY7C1354C-166BGCT.pdf
Availability of CY7C1354C-166BGCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1354C-166BGCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1354C-166BGCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1354C-166BGCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1354C-166BGCT
Related LinksCY7C1354, CY7C1354C-166BGCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1354C-166BGCT Details Description
Related parts for CY7C1354C-166BGCT
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
HEADER 3POS PIN R/A 2.54MM T/H datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED 3000K WHITE CHIP ON BOARD datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf