Cypress Semiconductor CY7C1355C-133BGCT
CY7C1355C-133BGCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1355C-133BGCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA
Datasheet Download
CY7C1355C-133BGCT.pdf
Availability of CY7C1355C-133BGCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1355C-133BGCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1355C-133BGCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1355C-133BGCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Apr/2011
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1355C-133BGCT
Related LinksCY7C1355, CY7C1355C-133BGCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1355C-133BGCT Details Description
Related parts for CY7C1355C-133BGCT
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf