Cypress Semiconductor CY7C1361C-100AXCT
CY7C1361C-100AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1361C-100AXCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1361C-100AXCT.pdf
Availability of CY7C1361C-100AXCT
QUANTITY
CY7C1361C-100AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1361C-100AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1361C-100AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size9M (256K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1361C-100AXCT
Related LinksCY7C1361, CY7C1361C-100AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1361C-100AXCT Details Description
Related parts for CY7C1361C-100AXCT
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IGBT MODULE NPT TRPL PHASE SP6P datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
15POS M PC FILTER 830PF datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 75V 0.3A datasheet.pdf