Cypress Semiconductor CY7C1362C-166AJXCT
CY7C1362C-166AJXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1362C-166AJXCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1362C-166AJXCT.pdf
Availability of CY7C1362C-166AJXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1362C-166AJXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1362C-166AJXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1362C-166AJXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1362C-166AJXCT
Related LinksCY7C1362C, CY7C1362C-166AJXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1362C-166AJXCT Details Description
Related parts for CY7C1362C-166AJXCT
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .8MM FH 5H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 500MA 910 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 27MM datasheet.pdf