Cypress Semiconductor CY7C1362C-250AJXCT
CY7C1362C-250AJXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1362C-250AJXCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 250MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1362C-250AJXCT.pdf
Availability of CY7C1362C-250AJXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1362C-250AJXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1362C-250AJXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1362C-250AJXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1362C-250AJXCT
Related LinksCY7C1362C, CY7C1362C-250AJXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1362C-250AJXCT Details Description
Related parts for CY7C1362C-250AJXCT
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 15V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 750MA 130 MOHM datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 58NH 65A 0.17 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.3"L X 4.06"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS SKT WALL MNT datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 22.86MM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf