Cypress Semiconductor CY7C1363C-133AJXC
CY7C1363C-133AJXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1363C-133AJXC
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1363C-133AJXC.pdf
Availability of CY7C1363C-133AJXC
QUANTITY
CY7C1363C-133AJXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1363C-133AJXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1363C-133AJXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
Standard Package72
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1363C-133AJXC
Related LinksCY7C1363, CY7C1363C-133AJXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1363C-133AJXC Details Description
Related parts for CY7C1363C-133AJXC
FIXED IND 680NH 150MA 800 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LAMP NEON 220V 22 SERIES datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5W DU 48V +-12V PCB datasheet.pdf
REPLACEMENT PART FOR CRIMP DIE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA DO204 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 280MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf