Cypress Semiconductor CY7C1371C-100AC
CY7C1371C-100AC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1371C-100AC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1371C-100AC.pdf
Availability of CY7C1371C-100AC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1371C-100AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1371C-100AC
Internal Part NumberEIS-CY7C1371C-100AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1371C-100AC
Related LinksCY7C137, CY7C1371C-100AC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1371C-100AC Details Description
Related parts for CY7C1371C-100AC
IC RAM 64BIT 27NS 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22 OHM 1008 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG YELLOW CA datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SEALED PLUNGER SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 777 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf