Cornell Dubilier Electronics CGO452M035L
CGO452M035L picture photo
Mfg. Part Number
CGO452M035L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4500UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
CGO452M035L.pdf
Availability of CGO452M035L
QUANTITY
CGO452M035L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGO452M035L
Internal Part NumberEIS-CGO452M035L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGO
PackagingBulk
Capacitance4500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGO452M035L
Related LinksCGO45, CGO452M035L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGO452M035L Details Description
Related parts for CGO452M035L
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC DIFF ADC DRIVER 18BIT 8-LFCSP datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE 6LCC datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 40POS DL CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SUB-MINIATURE PC BOARD SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RCPT INLINE 5SKT CRIMP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.32A 2.565 OHM datasheet.pdf