Powerex Inc. PP150B060
PP150B060 picture photo
Mfg. Part Number
PP150B060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
IGBT ASSY H-BRIDGE 600V 150A
Datasheet Download
PP150B060.pdf
Availability of PP150B060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PP150B060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PP150B060
Internal Part NumberEIS-PP150B060
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesPOW-R-PAK™
TypeIGBT
ConfigurationH-Bridge Inverter
Current150A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PP150B060
Related LinksPP15, PP150B060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PP150B060 Details Description
Related parts for PP150B060
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 100000 UH 25% datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
6800UF 250V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf