Cypress Semiconductor CY7C1371D-100AXC
CY7C1371D-100AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1371D-100AXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1371D-100AXC.pdf
Availability of CY7C1371D-100AXC
QUANTITY
CY7C1371D-100AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1371D-100AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1371D-100AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1371D-100AXC
Related LinksCY7C1371, CY7C1371D-100AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1371D-100AXC Details Description
Related parts for CY7C1371D-100AXC
TOOL CRIMP HAND FOR DF20 SERIES datasheet.pdf
DIAC 30-34V 2A MINIMELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1410 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf