Cypress Semiconductor CY7C1371DV33-133BZI
CY7C1371DV33-133BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1371DV33-133BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1371DV33-133BZI.pdf
Availability of CY7C1371DV33-133BZI
QUANTITY
CY7C1371DV33-133BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1371DV33-133BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1371DV33-133BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1371DV33-133BZI
Related LinksCY7C1371D, CY7C1371DV33-133BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1371DV33-133BZI Details Description
Related parts for CY7C1371DV33-133BZI
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM RED LC .54" CA datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf