Amphenol Industrial SP00P-20-39P(003)
SP00P-20-39P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00P-20-39P(003)
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00P-20-39P(003).pdf
Availability of SP00P-20-39P(003)
QUANTITY
SP00P-20-39P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00P-20-39P(003)
Internal Part NumberEIS-SP00P-20-39P(003)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00P-20-39P(003)
Related LinksSP00P-20, SP00P-20-39P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00P-20-39P(003) Details Description
Related parts for SP00P-20-39P(003)
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.66VC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 25.91MM datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
AMP MF MK II ASS'Y/AR 7POS datasheet.pdf
LED DVR 1050MA 100W UL CONNECTOR datasheet.pdf