Cypress Semiconductor CY7C1371DV33-133BZI
CY7C1371DV33-133BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1371DV33-133BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1371DV33-133BZI.pdf
Availability of CY7C1371DV33-133BZI
QUANTITY
CY7C1371DV33-133BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1371DV33-133BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1371DV33-133BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1371DV33-133BZI
Related LinksCY7C1371D, CY7C1371DV33-133BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1371DV33-133BZI Details Description
Related parts for CY7C1371DV33-133BZI
PATCHCORD VIDEO STD 7' BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SO-8FL datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
WIRE CLAMP PUNCH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf