Cypress Semiconductor CY7C1380S-167BZC
CY7C1380S-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1380S-167BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1380S-167BZC.pdf
Availability of CY7C1380S-167BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1380S-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1380S-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1380S-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1380S-167BZC
Related LinksCY7C1380, CY7C1380S-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1380S-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1380S-167BZC
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
FILTER 2-LINE 250V 1.4A PCB datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LCD INTERFACE CELL SBGAW080 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.2A 200 MOHM datasheet.pdf