Cypress Semiconductor CY7C1386C-167AC
CY7C1386C-167AC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1386C-167AC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1386C-167AC.pdf
Availability of CY7C1386C-167AC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1386C-167AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1386C-167AC
Internal Part NumberEIS-CY7C1386C-167AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1386C-167AC
Related LinksCY7C138, CY7C1386C-167AC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1386C-167AC Details Description
Related parts for CY7C1386C-167AC
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
LED PANEL INCAND 28V 40MA CLEAR datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 9.78NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 530 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf