Cypress Semiconductor CY7C1393KV18-250BZI
CY7C1393KV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1393KV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1393KV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1393KV18-250BZI
QUANTITY
CY7C1393KV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1393KV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1393KV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1393KV18-250BZI
Related LinksCY7C1393K, CY7C1393KV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1393KV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1393KV18-250BZI
RES SMD 31.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 16POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 17.91MM datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf