Cypress Semiconductor CY7C1413KV18-333BZI
CY7C1413KV18-333BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1413KV18-333BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1413KV18-333BZI.pdf
Availability of CY7C1413KV18-333BZI
QUANTITY
CY7C1413KV18-333BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1413KV18-333BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1413KV18-333BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1413KV18-333BZI
Related LinksCY7C1413K, CY7C1413KV18-333BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1413KV18-333BZI Details Description
Related parts for CY7C1413KV18-333BZI
IC AND/NAND QUAD 2INP ECL 32LQFP datasheet.pdf
CABLE SERIAL ATA .5M LATCH 7POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5A TO-220SIS datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 20POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf