Ohmite TCH35P3R30JE
TCH35P3R30JE picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P3R30JE
Brief Description
RES 3.3 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P3R30JE.pdf
Availability of TCH35P3R30JE
QUANTITY
TCH35P3R30JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P3R30JE
Internal Part NumberEIS-TCH35P3R30JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTCH35 "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P3R30JE
Related LinksTCH35P, TCH35P3R30JE Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P3R30JE Details Description
Related parts for TCH35P3R30JE
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502B datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 681 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf