Cypress Semiconductor CY7C1414LV18-250BZXC
CY7C1414LV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414LV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414LV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1414LV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1414LV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414LV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1414LV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414LV18-250BZXC
Related LinksCY7C1414LV, CY7C1414LV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414LV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1414LV18-250BZXC
LED GREEN/YLW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf