Cypress Semiconductor CY7C1415KV18-300BZXI
CY7C1415KV18-300BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1415KV18-300BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1415KV18-300BZXI.pdf
Availability of CY7C1415KV18-300BZXI
QUANTITY
CY7C1415KV18-300BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1415KV18-300BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1415KV18-300BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1415KV18-300BZXI
Related LinksCY7C1415KV, CY7C1415KV18-300BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1415KV18-300BZXI Details Description
Related parts for CY7C1415KV18-300BZXI
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SER 20.8KHZ 20-QSOP datasheet.pdf
LED 1W BLUE INGAN SMD datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
2P WEDGELOCK PLUG GREEN datasheet.pdf
CRYSTAL 3.686400 MHZ datasheet.pdf
IC MEMS MIC DIGITAL SCS3 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf