Amphenol Aerospace Operations MS27484T18B32SLC
MS27484T18B32SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T18B32SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27484T18B32SLC.pdf
Availability of MS27484T18B32SLC
QUANTITY
MS27484T18B32SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T18B32SLC
Internal Part NumberEIS-MS27484T18B32SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T18B32SLC
Related LinksMS27484T, MS27484T18B32SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T18B32SLC Details Description
Related parts for MS27484T18B32SLC
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CARD RACK 7UX19X15.75 FRAME ONLY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 5.36A DPAK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 4.2V SNAP datasheet.pdf