Cypress Semiconductor CY7C1415SV18-250BZC
CY7C1415SV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1415SV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1415SV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1415SV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1415SV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1415SV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1415SV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1415SV18-250BZC
Related LinksCY7C1415S, CY7C1415SV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1415SV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1415SV18-250BZC
RES SMD 84.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 750KSPS 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 1.12A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf