Cypress Semiconductor CY7C1418BV18-167BZC
CY7C1418BV18-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418BV18-167BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418BV18-167BZC.pdf
Availability of CY7C1418BV18-167BZC
QUANTITY
CY7C1418BV18-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418BV18-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1418BV18-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1418BV18-167BZC
Related LinksCY7C1418B, CY7C1418BV18-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1418BV18-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1418BV18-167BZC
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
KIT PWR INDUCTOR 3PC EACH datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 2000' datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 100/200MHZ 44QFN datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R032MW-13,0C1-2 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 16.625MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf