Cypress Semiconductor CY7C1418JV18-300BZXC
CY7C1418JV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418JV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418JV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C1418JV18-300BZXC
QUANTITY
CY7C1418JV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418JV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1418JV18-300BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1418JV18-300BZXC
Related LinksCY7C1418JV, CY7C1418JV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1418JV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C1418JV18-300BZXC
IC DAC 12BIT DL MULT 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES MO 1W 33K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SSR HI SIDE 60V PENTAWATT datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC DVR SW HI SIDE 2CH POWERSSO36 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 25VC SGP1610N2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG HORIZ 35MM 2C datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411 datasheet.pdf