TT Electronics/Welwyn WPRT50AB-22RJB168
WPRT50AB-22RJB168 picture photo
Mfg. Part Number
WPRT50AB-22RJB168
Brief Description
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 50W
Datasheet Download
WPRT50AB-22RJB168.pdf
Availability of WPRT50AB-22RJB168
QUANTITY
WPRT50AB-22RJB168 Order Process
Ship out your order
Specifications of WPRT50AB-22RJB168
Internal Part NumberEIS-WPRT50AB-22RJB168
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package168
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Height0.787" (20.00mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WPRT50AB-22RJB168
Related LinksWPRT50AB, WPRT50AB-22RJB168 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WPRT50AB-22RJB168 Details Description
Related parts for WPRT50AB-22RJB168
IC DIGITAL POT 10K 100TAP 8-DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BACKSHELL 37POS Q-LOCK PLAS BLK datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 3024 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3-18V 45W datasheet.pdf
2P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS R/A PRESSFIT datasheet.pdf