TT Electronics/BI P260P-S2BS3CA10K
P260P-S2BS3CA10K picture photo
Mfg. Part Number
P260P-S2BS3CA10K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Datasheet Download
P260P-S2BS3CA10K.pdf
Availability of P260P-S2BS3CA10K
QUANTITY
P260P-S2BS3CA10K Order Process
Ship out your order
Specifications of P260P-S2BS3CA10K
Internal Part NumberEIS-P260P-S2BS3CA10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Potentiometer
Standard Package240
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP260
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P260P-S2BS3CA10K
Related LinksP260P-S2, P260P-S2BS3CA10K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P260P-S2BS3CA10K Details Description
Related parts for P260P-S2BS3CA10K
CONN HEADER 6POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POT DGTL 1TIME PROGR 8-TDFN datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 360 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.4A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MA-36AS10CC5 NON-CONT SW-ACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf