Cypress Semiconductor CY7C1418KV18-300BZC
CY7C1418KV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418KV18-300BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418KV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1418KV18-300BZC
QUANTITY
CY7C1418KV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418KV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1418KV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1418KV18-300BZC
Related LinksCY7C1418K, CY7C1418KV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1418KV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1418KV18-300BZC
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 06CKT datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
MOD PLUG BOOT 8W GREEN DIAM MAX datasheet.pdf