Cypress Semiconductor CY7C14201KV18-250BZC
CY7C14201KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C14201KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C14201KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C14201KV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C14201KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C14201KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C14201KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C14201KV18-250BZC
Related LinksCY7C14201K, CY7C14201KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C14201KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C14201KV18-250BZC
CONN HEADER PH SIDE 7POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 2A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 12.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf