Cypress Semiconductor CY7C1420JV18-250BZI
CY7C1420JV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420JV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420JV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1420JV18-250BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1420JV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420JV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1420JV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420JV18-250BZI
Related LinksCY7C1420J, CY7C1420JV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420JV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1420JV18-250BZI
FILTER LINE RFI FLANGE 15A PCB datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 NATURAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 12.95MM datasheet.pdf
1287-14A STOP PIN SPRING datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf