Cypress Semiconductor CY7C1420KV18-250BZC
CY7C1420KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1420KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1420KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1420KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420KV18-250BZC
Related LinksCY7C1420K, CY7C1420KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1420KV18-250BZC
DINIDC SIDEPIERCE-020CNR datasheet.pdf
HEADER 2MM VERT SMD 24POS datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 100E 15.5KV BOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
24+24 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 8A 23 MOHM TH datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf