Cypress Semiconductor CY7C1420KV18-333BZC
CY7C1420KV18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420KV18-333BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420KV18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1420KV18-333BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1420KV18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420KV18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1420KV18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420KV18-333BZC
Related LinksCY7C1420K, CY7C1420KV18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420KV18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1420KV18-333BZC
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 30V 20MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 100K SPI 8MSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
MC 12P FP 20' #16AWG STOOW SS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf