Cypress Semiconductor CY7C14251KV18-250BZI
CY7C14251KV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C14251KV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C14251KV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C14251KV18-250BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C14251KV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C14251KV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C14251KV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package119
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (4M x 9)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C14251KV18-250BZI
Related LinksCY7C14251K, CY7C14251KV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C14251KV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C14251KV18-250BZI
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 6.96NS 32QFN datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 38POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf