Cypress Semiconductor CY7C1425UV18-267BZI
CY7C1425UV18-267BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1425UV18-267BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 267MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1425UV18-267BZI.pdf
Availability of CY7C1425UV18-267BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1425UV18-267BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1425UV18-267BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1425UV18-267BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (4M x 9)
Speed267MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1425UV18-267BZI
Related LinksCY7C1425U, CY7C1425UV18-267BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1425UV18-267BZI Details Description
Related parts for CY7C1425UV18-267BZI
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 6GHZ SOT-343 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 815V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 333.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf