Cypress Semiconductor CY7C1440AV25-167BZXC
CY7C1440AV25-167BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1440AV25-167BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1440AV25-167BZXC.pdf
Availability of CY7C1440AV25-167BZXC
QUANTITY
CY7C1440AV25-167BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1440AV25-167BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1440AV25-167BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1440AV25-167BZXC
Related LinksCY7C1440AV, CY7C1440AV25-167BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1440AV25-167BZXC Details Description
Related parts for CY7C1440AV25-167BZXC
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 20A D02 FUSE BLUE datasheet.pdf
RES 174K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf