Cypress Semiconductor CY7C1446AV25-250BGI
CY7C1446AV25-250BGI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1446AV25-250BGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 209FBGA
Datasheet Download
CY7C1446AV25-250BGI.pdf
Availability of CY7C1446AV25-250BGI
QUANTITY
CY7C1446AV25-250BGI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1446AV25-250BGI
Internal Part NumberEIS-CY7C1446AV25-250BGI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Jun/2015
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (512K x 72)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case209-BGA
Supplier Device Package209-FBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1446AV25-250BGI
Related LinksCY7C1446A, CY7C1446AV25-250BGI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1446AV25-250BGI Details Description
Related parts for CY7C1446AV25-250BGI
FUSE AUTO 10A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 4M OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf