Cypress Semiconductor CY7C1470BV25-167BZCT
CY7C1470BV25-167BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470BV25-167BZCT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470BV25-167BZCT.pdf
Availability of CY7C1470BV25-167BZCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1470BV25-167BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470BV25-167BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1470BV25-167BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470BV25-167BZCT
Related LinksCY7C1470BV, CY7C1470BV25-167BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470BV25-167BZCT Details Description
Related parts for CY7C1470BV25-167BZCT
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
BATT PACK 48V SMART SERIES UPS datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS .050 VERT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
10+10 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 3.6A D2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf