Cypress Semiconductor CY7C1470V25-167BZC
CY7C1470V25-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470V25-167BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470V25-167BZC.pdf
Availability of CY7C1470V25-167BZC
QUANTITY
CY7C1470V25-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470V25-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1470V25-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package105
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470V25-167BZC
Related LinksCY7C1470V, CY7C1470V25-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470V25-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1470V25-167BZC
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO15 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO213AB datasheet.pdf