Cypress Semiconductor CY7C1474BV25-167BGIT
CY7C1474BV25-167BGIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1474BV25-167BGIT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 209FBGA
Datasheet Download
CY7C1474BV25-167BGIT.pdf
Availability of CY7C1474BV25-167BGIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1474BV25-167BGIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1474BV25-167BGIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1474BV25-167BGIT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (1M x 72)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case209-BGA
Supplier Device Package209-FBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1474BV25-167BGIT
Related LinksCY7C1474BV, CY7C1474BV25-167BGIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1474BV25-167BGIT Details Description
Related parts for CY7C1474BV25-167BGIT
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QD 2-1 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 2POS 12" 16/1 PVC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf