Cypress Semiconductor CY7C1480V33-167AXCT
CY7C1480V33-167AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1480V33-167AXCT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1480V33-167AXCT.pdf
Availability of CY7C1480V33-167AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1480V33-167AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1480V33-167AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1480V33-167AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1480V33-167AXCT
Related LinksCY7C1480V, CY7C1480V33-167AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1480V33-167AXCT Details Description
Related parts for CY7C1480V33-167AXCT
RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
HEATSINK 86X37MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
MOD CABLE 12FT COILED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 160UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
HB.6.STO.1.16.Z datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 24V 10UA datasheet.pdf