Cypress Semiconductor CY7C1480V33-200AXC
CY7C1480V33-200AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1480V33-200AXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1480V33-200AXC.pdf
Availability of CY7C1480V33-200AXC
QUANTITY
CY7C1480V33-200AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1480V33-200AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1480V33-200AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1480V33-200AXC
Related LinksCY7C1480V, CY7C1480V33-200AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1480V33-200AXC Details Description
Related parts for CY7C1480V33-200AXC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
TOOL HAND INSERTION FOR T28 datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 1PHASE GPU 16UTQFN datasheet.pdf
RES 909 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf